شرکت معماری و طراحی

بهترین شرکت معماری در تهران

معماری ایران پس از انقلاب اسلامی و جنگ تحمیلی دچار روندی نزولی شد و ردپای هویت ملی ایرانی که در دهه‌های گذشته به خوبی در بناهای معماری قابل رویت بود به طور کلی ناپدید گردید. اما به تدریج با فاصله گرفتن از سالهای جنگ و به طور خاص در دهه 70 شمسی، مجددا شاهد شکلگیری نسلی هستیم که علاوه بر توجه به مسائل روز دنیا، دغدغه‌ احیای معماری بومی و سنتی کشور را نیز داشته و آن را به یکی از مهمترین منابع الهام خود در طراحی تبدیل کردند.

در لیست زیر به بررسی ده نمونه از بهترین شرکت معماری در تهران می‌پردازیم که هر یک به نوبه خود نقش مهمی در شناخت جامعه‌ بین‌المللی از معماری معاصر ایران ایفا کرده‌اند.


دفتر معماری بن‌سار

شرکت معماری و طراحی بن‌سار در سال 1376 توسط محمد مجیدی (فارغ‌التحصیل کارشناسی ارشد دانشگاه شهید بهشتی) تاسیس شد. دفتر بن‌سار بیش از 100 پروژه در سراسر ایران طراحی و اجرا کرده و جوایز مختلفی نیز در سطح ملی و بین‌المللی کسب کرده است. بن‌سار قدیمی‌ترین دفتر معماری لیست پیش رو است و به عنوان یکی از شناخته‌شده‌ترین و بهترین شرکت‌های‌ معماری در تهران، در سال‌های اخیر رویکردی مبنی بر برقراری ارتباط موفق شهر و معماری را معیار پروژه‌های خود قرار داده است.


بازار چارسو،شرکت معماری و طراحی بن‌سار

تصویر 1. بازار چارسو - شرکت معماری و طراحی بن‌سار

از ویژگی‌های دفتر بن‌سار می‌توان به تخصص و تجربه تیم معماری آن در ساخت بناهای تجاری نام برد که همواره با رویکرد تلفیق فعالیت‌های تجاری، فرهنگی و تفریحی همراه است. در پروژه‌های اخیر این شرکت، دغدغه‌ی معماران مطرح ایرانی در زمینه افزایش و بهبود تعاملات اجتماعی و فرهنگی به خوبی قابل مشاهده است.


دفتر معماری شیفت (تغییر روند طرح)

شرکت معماری و طراحی شیفت توسط رامبد ایلخانی و نشید نبیان تاسیس شده و یک استودیوی طراحی و معماری بر پایه تحقیق و مطالعه است. استودیوی شیفت با هدف ایجاد تغییری اساسی در روند طراحی، در زمینه‌های مختلفی چون شهرسازی، معماری و حتی طراحی اکسسوریهای دکوراتیو فعالیت دارد. شیفت به عنوان یکی از بهترین شرکت معماری در تهران، روند روزمره و عادی زندگی را از طریق معماری به چالش کشیده و با رویکرد کفایت و شایستگی و بدون به خطر انداختن کیفیات فضایی به مخالفت با فرهنگ مصرف‌گرایی برمی‌خیزد.


غرفه ایران در اکسپو 2020 دبی، شرکت معماری و طراحی شیفت

تصویر 2. غرفه ایران در اکسپو 2020 دبی – شرکت معماری و طراحی شیفت

معماران شیفت فرآیند طراحی را بر محور پایداری اقتصادی، اجتماعی و محیط‌زیستی استوار کردهاند و با به کارگیری امکانات دیجیتال عصر حاضر به ارائه تعریف جدیدی از فضا می پردازد. استودیوی شیفت در سال‌های اخیر در مسابقات داخلی و خارجی متعددی شرکت کرده و به جوایز مختلفی نیز دست یافته است. یکی از شناخته‌شده‌ترین آثار استودیوی شیفت، غرفه ایران در اکسپوی 2020 دبی می‌باشد.


طراحان و بناکنندگان زاو

شرکت معماری و طراحی زاو به همت محمدرضا قدوسی و پارسا اردم در سال 1386 تاسیس شد و یکی از شناخته‌شده‌ترین و بهترین شرکت معماری در تهران و ایران محسوب می‌شود. دفتر زاو با هدف یافتن رویکردی جدید نسبت به روند طراحی معماری از چهار بخش تشکیل شده است؛ هسته اصلی، اتاق فکر، لابراتوار و استودیوی طراحی.

پیشنهاد میشود برای کسب اطلاعات بیشتر درباره طراحی معماری برج نیز روی لینک کلیک نمایید.

حضور در هرمز، شرکت معماری و طراحی زاو

تصویر 3. حضور در هرمز – شرکت معماری و طراحی زاو

با بررسی پروژه‌های دفتر زاو به سرعت متوجه تلاش مجموعه در راستای به چالش کشیدن پیش‌فرض‌های رایج در طراحی می‌شویم. پروژه‌های زاو در مقیاس کوچک یا بزرگ، همگی تاکید ویژه‌ای بر منابع ملی و فرهنگی کشور دارند که همین امر باعث شده نه تنها در مقیاس کشوری بلکه در مقیاس جهانی شناخته و تحسین شوند.


دفتر معماری دیگر

دفتر معماری دیگر (نکست)؛ یکی از مشهورترین و بهترین شرکت معماری در تهران، در سال 1388 توسط علیرضا تغابنی تاسیس شده است. حدود چهل پروژه توسط این دفتر به ثبت رسیده که تعداد زیادی از آنها در مقیاس کشوری و هم‌چنین جهانی شناخته شده و جوایز متعدد ملی و بین‌المللی نیز کسب کردهاند.

مدول‌های متحرک خانه شریفی‌ها، شرکت معماری و طراحی دیگر

تصویر 4. مدول‌های متحرک خانه شریفی‌ها – شرکت معماری و طراحی دیگر

دفتر معماری دیگر با هدف تعریف معماری معاصر ایرانی در راستا و ادامه‌ی معماری سنتی و غنی آن، پروژه‌های خود را با کاربری‌های متنوع تعریف کرده تا پاسخ‌گوی شرایط اقلیمی منحصربه‌فرد سایت هر یک و محدودیت‌ها و فرصت‌های اقتصادی، اجتماعی و سیاسی مختص آنها باشد. دامنه‌ مقیاس پروژه‌های دفتر دیگر از یک ویلای مسکونی کوچک گرفته تا مجتمع‌های مسکونی، تجاری و اداری و طراحی فضاهای شهری عظیم را شامل می‌شود. علیرضا تغابنی هم‌چنین یکی از موسسان و مدرسان کانون معماران معاصر است که یکی از معتبرترین کارگاه‌ها و مراکز آموزش معماری به شکل تئوری و عملی در تهران محسوب می‌شود.


گروه طراحی هوبا

شرکت معماری و طراحی هوبا در سال‌های اخیر به عنوان یکی از بهترین شرکت معماری در تهران و با شهرتی جهانی فعالیت میکند. این دفتر توسط هومن بالازاده در سال 1386 تاسیس شد و از آن زمان هدف خود را توسعه پروژه‌های معماری در انسجام با عوامل فرهنگی و جغرافیایی منحصربه‌فرد بستر هر پروژه قرار داده است.


مطلب پیشنهادی: معماری مجتمع مسکونی

ساختمان تجاری و اداری هیترا، شرکت معماری و طراحی هوباتصویر 5. ساختمان تجاری و اداری هیترا – شرکت معماری و طراحی هوبا

تیم طراحی هوبا با تمرکز بر مسائل مختلفی نظیر نور، رنگ، ارتباط بنا با فضای شهری، مصالح و استفاده از دیاگرام‌های فضایی متناسب با فرهنگ ایرانی، پروژه‌هایی پایدار و مقرون‌به‌صرفه را طراحی کرده و به مرحله اجرا می‌رساند. از مهم‌ترین ویژگی‌های بناهای طراحی شده توسط این دفتر معماری می‌توان به یکپارچگی و ارتباط پیوسته میان هر یک از اجزا با کلیت پروژه اشاره کرد که توجه منتقدان و معماران داخلی و خارجی بسیاری را به خود جلب کرده است.


ارش چهار بعدی فضا

استودیوی معماری ارش چهار بعدی فضا در سال 1391 توسط علیرضا شرافتی و پانته‌آ اسلامی؛ از فارغ‌التحصیلان دانشگاه شهید بهشتی، تاسیس شد. پروژه‌های این دفتر همگی به صورت مطالعه محور، طراحی و ساخته می‌شوند. همین امر باعث گردیده تا این استودیوی معماری در سطح ملی و بین‌المللی نامزد جوایز متعدد معماری شده و به عنوان یکی از بهترین شرکت معماری در تهران شناخته شود.


مجتمع تجاری ارگ، استودیوی معماری ارش چهاربعدی فضا

تصویر 6. مجتمع تجاری ارگ – استودیوی معماری ارش چهاربعدی فضا

در کنار فعالیت‌های معماری، پانته‌آ اسلامی مرکز آرکی‌کید (Archi-Kid) را با یاری تعدادی از معماران معاصر دیگر تاسیس کرده است؛ مرکزی که با هدف جلب توجه و کنجکاوی کودکان به معماری و شهرسازی فعالیت کرده و سعی دارد توسط آموزش‌های مختلف و با ایجاد درک محیط‌های سه بعدی به کودکان، در پرورش خلاقیت آنها در سنین پایین کمک کند.


دفتر معماری حرکت سیال

استودیوی معماری حرکت سیال توسط کاترین اسپریدونوف و رضا دانشمیر در سال 1383 تاسیس شد. پروژه های این شرکت با هدف بالا بردن کیفیت معماری در بستر شهر و با توجه به نیازها و انتظارات ایرانیان از معماری ساختمان‌ها، طراحی میشود.


 پردیس سینمایی ملت؛ شرکت معماری و طراحی حرکت سیال

تصویر 7. پردیس سینمایی ملت – شرکت معماری و طراحی حرکت سیال

محور اصلی طراحی و ایده‌پردازی پروژه‌های دفتر معماری حرکت سیال، مطالعه سازه‌ و فرم‌های متحرک و پویا و ادغام هنرمندانه آن با فضا است. ارتباط و دیالوگ بین اجزای معماری ساختمان و عناصر شهری به وضوح در آثار دفتر حرکت سیال قابل مشاهده بوه که خود منجر شده است تا ساختمان‌ها به تنهایی به عنوان جاذبه‌های شهری نقش مهمی ایفا کنند.


شرکت معماری و طراحی زندیگان

محمدرضا نیکبخت شرکت معماری و طراحی زندیگان را در سال 1382 تاسیس کرد و از آن زمان در زمینه‌های مختلفی چون طراحی، اجرا، نظارت و مرمت و احیای بناهای تاریخی فعالیت دارد. تیم طراحی زندیگان موفق به کسب جوایز مختلف ملی و بین‌المللی شده و هم‌چنین کتاب‌های تخصصی مختلفی با موضوع پروژه‌های مرمتی این دفتر منتشر گردیده است.


برج مهرآفرین، شرکت معماری و طراحی زندیگان

تصویر 8. برج مهرآفرین – شرکت معماری و طراحی زندیگان

مهم‌ترین ویژگی پروژه‌های طراحی شده توسط دفتر زندیگان توجه ویژهای است که در تمام مراحل کار به جزئیات نشان داده می‌شود. این جزئیات با رویکرد بازگشت به معماری سنتی و بومی ایران طراحی و انتخاب می‌شوند.


شرکت معماری و طراحی هادی تهرانی

دفتر معماری BRT در سال 1370 توسط هادی تهرانی و دو معمار آلمانی تاسیس شد و به عنوان یکی از معروف‌ترین دفاتر معماری در اروپا شعب مختلفی نیز در کشورهای مختلف از جمله ایران دارد. از شاخص ترین ویژگی ها در پروژه های طراحی شده توسط این شرکت می توان به توجه ویژه به نور، جریان هوا و چشم‌انداز به سایت پروژه اشاره کرد که با به حداکثر رساندن نماهای شیشه‌ای به بهترین شکل اجرا می شوند.


برج چند کاربره ایلیا، دفتر معماری هادی تهرانی


تصویر 9. برج چند کاربره ایلیا – دفتر معماری هادی تهرانی

پروژه‌های استودیوی معماری هادی تهرانی در مقیاس‌ها و با موضوعات مختلف در سراسر دنیا طراحی و اجرا شده‌ و مورد تحسین معماران و منتقدان زیادی نیز قرار گرفته است. این دفتر یکی از بهترین شرکت معماری در تهران محسوب می‌شود که با تمرکز بر طراحی اتمسفر فضایی و احساساتی که با حضور در فضا به اشخاص منتقل می‌شود، به جذابیت پروژه‌های خود می‌افزاید. فرودگاه فرانکفورد به عنوان یکی از اولین ساختمان‌های سبزی محسوب می‌شود که با رویکرد معماری پایدار توسط این گروه طراحی و ساخته شده است.


شرکت معماری و طراحی علی‌دوست و همکاران

شرکت معماری و طراحی علی‌دوست و همکاران در سال 1385 توسط شهاب علی‌دوست و سونا افتخار اعظم تاسیس شد و در مقیاس‌های مختلفی، از طراحی ساختمان‌های بزرگ تا مبلمان فعالیت دارد. شرکت معماری و طراحی علی‌دوست و همکاران، با کمک تیمی خلاق و متخصص در زمینه‌های مختلف، پروژه‌های منحصربه‌فردی را از مرحله ایده پردازی اولیه تا نظارت بر ساخت پیش برده ‌است که موضوع ارتباطات اجتماعی در تمام آنها نقشی مهم و حیاتی ایفا می‌کند.

ساختمان تجاری- اداری پارمیدا، شرکت معماری و طراحی علی‌دوست و همکاران


تصویر 10. ساختمان تجاری- اداری پارمیدا – شرکت معماری و طراحی علی‌دوست و همکاران

استودیوی علی‌دوست با ادغام نگاه پرتجربه ولی منتقدانه به کلیشه‌های طراحی و تکیه بر مطالعات و همراهی با مسائل روز، موضوعات و چالش‌های هر پروژه را از پرسپکتیوهای مختلفی بررسی و آنالیز می‌کند. پروژه‌های این دفتر موقعیت، مقیاس و کارفرمایان بسیار متفاوتی دارد اما تیم طراحی آن قدم به قدم با کارفرما همراهی کرده تا بنایی منحصربه‌فرد را خلق کند.


مطلب پیشنهادی: معماری بیمارستان


شرکت معماری و طراحی

معماری ایران در سال‌های اخیر موفق شده است با تکیه بر مطالعه و تحقیق با دغدغه‌های معماران دنیا همراه شده و با الهام از معماری سنتی و بومی این سرزمین، قدمی مثبت در مسیر گذار از بی‌هویتی معماری بردارد. لازم به ذکر است که در لیست بهترین شرکت معماری در تهران به دفاتر معماری معاصری اشاره شد که علاوه بر داشتن وجه ملی، موفق به معرفی معماری معاصر ایران به دنیا نیز شده‌اند تا مسیر پیش رو برای نسل‌ جدید معماران هموار شده و رسیدن به هدف بازیابی هویت معماری ایرانی و همراهی با موج‌های بین‌المللی را برای آنها میسر کنند.