معماری ویلا

طراحی ویلا

به عنوان نقطه شروع برای پروژه های معماری، زمین و توپوگرافی تعین کننده جهت هایی هستند که توزیع برنامه فیزیکی در آن صورت میگیرد. این موضوع در بیشتر مواقع به سمتی پیش میرود که توپوگرافی طبیعی سایت یا به طور کامل ازبین میرود و یا تا حد زیاد تخریب میشود. به همین دلیل یافتن روشهایی در طراحی که از تخریب زمین جلوگیری کرده و صورت طبیعی آن را حفظ کند، بسیار مورد توجه بوده و با استقبال زیادی از جانب کاربران و معماران روبرو شده است.

یکی از روشهایی که طراحان از آن برای حفظ توپوگرافی و شیب طبیعی زمین استفاده میکنند، کاهش سطح اشغال بنا بر روی سطح زمین و در عوض پیشبرد زمین بر روی بام است. به عبارت دیگر در این روش، ساختمان در داخل توپوگرافی قرار گرفته و زمین بر روی بام بنا حرکت میکند. این روش طراحی به لحاظ بصری این تصویر را در بیننده به وجود می آورد که تقریبا در زمین مداخله ای صورت نگرفته است.

باید توجه داشت که امکان طراحی و ساخت یک بنا در داخل توپوگرافی زمین تا حد زیادی به مساحت و ارتفاع آن نیز بستگی دارد. بدیهی است که هر چه یک کاربری مساحت، گستردگی و تعداد طبقات کمتری داشته باشد، امکان ادغام آن با زمین، بیشتر است. بنابراین می توان نتیجه گرفت که ویلاهای مسکونی در میان کاربریهای مختلف به دلیل مساحت و تعداد طبقات محدودتر، یکی از بهترین گزینه ها برای این نوع معماری هستند. ادغام زمین به عنوان یک عنصر معماری، به روشی خاص مفهوم غارها را دربرمی گیرد و ایدهای از پناهگاه و ترکیبی از طبیعت و مداخله معماری را ارائه میدهد. در نهایت معماری و توپوگرافی به شکلی یکپارچه و جدایی ناپذیر در کنار هم قرار گرفته و از یک سو به ادامه چشمانداز موجود و از سوی دیگر به وقفهای محتاطانه در شیب طبیعی زمین برای ایجاد روزنه ای رو به بیرون تبدیل می شوند که نور طبیعی را به فضای داخل می آورند.

پیشنهاد میشود برای کسب اطلاعات بیشتر درباره طراحی ویلا باغ، روی لینک کلیک نمایید.
طراحی ویلای مدرن Aguacate House، استودیوی معماری Francisco Pardo Arquitecto، 2020

برخورداری از منظره جنگل، محور اصلی شکل گیری و طراحی ویلای Aguacates بود. همچنین صاحبان ویلا بر دست نخورده باقی ماندن مزارع آووکادو در نزدیکی سایت آن بسیار تاکید داشتند. بدین ترتیب در نهایت تصمیم گرفته شد تا این ویلا در داخل توپوگرافی زمین حفر شود. همچنین به دلیل آن که مالکان ویلا خلبان هستند، ایجاد یک نمای پنجم نیز می توانست منجر به خلق تجربه ای جدید برای آنها شود، موضوعی که معماران با جانمایی بنا در توپوگرافی زمین و خلق منظرهای که در یک سمت آن درختان آووکادو بر فراز ساختار پنهان ویلا قرار گرفته و در سمت دیگر آن جنگلی که ساختمان به سمت آن گشوده می شود، بدان دست یافتند. بنابراین معماری ویلای مدرن Aguacates به عنوان بیانی ظریف از توانایی معماری برای اعمال کنترل و همزیستی با محیط طبیعی خود عمل میکند.


معماری ویلامعماری ویلا

برنامه فیزیکی تعریف شده برای طراحی ویلا بسیار ساده بود؛ یک پلان آزاد دارای آشپزخانه، اتاق غذاخوری و نشیمن با یک اتاق خواب اصلی، دو اتاق مهمان و یک استودیو. در پشت ساختمان با ایجاد یک حفره، پاسیویی شکل گرفت که منبع دوم نور خورشید (علاوه بر نور ورودی از نمای اصلی بنا) و تهویه است.

مانند بسیاری از پروژه های اجرا شده توسط استودیو پاردو، تنوع به کار رفته در مصالح در معماری ویلای مدرن Aguacates نیز محدود است. به ویژه از آنجایی که این پروژه یک ویلا برای آخر هفته است، معماران می خواستند از به حداقل رسیدن نیاز بنا به تعمیر و نگهداری اطمینان حاصل کنند. بنابراین یک سازه بتنی با روکش گچی و پارتیشنهای چوبی قابل بازیافت، مصالح اصلی در طراحی و اجرای ویلای مدرن Aguacates را تشکیل میدهند. استفاده از بتن اکسپوز در طراحی داخلی بر احساس حضور در پناهگاهی طبیعی افزوده است. از چوبهای اضافه نیز برای ساختن یک کابین در بالای خانه استفاده شد که علاوه بر جانمایی کاربریهای خدماتی در آن، یک فضای دیدبانی با منظرهای پانوراما رو به سایت ایجاد شده است.


طراحی ویلا

معماری ویلا مدرن

طراحی ویلای GN Residence، استودیوی معماریMiguel Pinto Guimarães Arquitetos Associados، 2013

طراحی براساس یک برنامه فیزیکی غیرمعمول، نقطه شروع معماری ویلای مدرن GN بود. کارفرما درخواست داشت تا در این ویلا علاوه بر بخش اقامتی، یک گاراژ برای نگهداری مجموعه ماشینهای لوکس خود و یک خانه اسباب بازی برای دخترش در نظر گرفته شود. از آنجایی که این دو کاربری کاملا متفاوت هستند، از ناهمواری و توپوگرافی زمین شیبدار سایت برای جداسازی این دو کاربری مختلف در معماری ویلا استفاده شده است.

در روند طراحی و اجرای ویلای مدرن GN، محل قرارگیری گاراژ در ورودی توپوگرافی زمین، نزدیک به مسیر اصلی دسترسی به ویلا انتخاب شد، زیرا لازم بود تا دسترسی به پارکینگ از طریق مسیری انجام شود که حداقل شیب را داشته باشد. از آنجایی که زمین شیب مناسبی داشت، طراحان بخش اصلی ساختمان که شامل اقامتگاه آن بود را بر روی شیب زمین که توسط ستونهایی با مقطع درختی پشتیبانی میشوند قرار دادند. طراحی این ستونها به گونه ای است که میزان تکیه گاهها را تا حد زیادی در معماری مدرن ویلا کاهش دهد.


مطلب پیشنهادی: طراحی و ساخت ویلا


این ویلا علاوه بر بخشهای یاد شده دارای کارگاهی پوشیده شده از ورق های آلومینیومی زرد رنگ است. این کارگاه در کنار حجم شیشهای گاراژ قرار گرفته و دو صفحه کنسولی که ایوان و سقف کابلی آن را در سازه فوقانی تشکیل میدهند، تکمیل کننده این ترکیب حجمی در معماری ویلا هستند. یکی از نکات برجسته این پروژه ایوان کنسولی آن است که سازه کابلی آن این امکان را فراهم کرده است تا نیازی به استفاده از تکیه گاههای عمودی نیز وجود نداشته باشد. این ایوان در مقابل یک فضای نشیمن قرار گرفته و منظرهای بی مانند و منحصر به فرد را از کوهستان مقابل ارائه می دهد.


معماری ویلای مدرنمعماری مدرن ویلا

سقف محوطه سازی شده در طراحی و اجرای ویلای مدرن Aguacates به زمین متصل است و حضور آنچه که تحت عنوان معماری میشناسیم را برای کسانی که از بالا وارد میشوند حذف کرده و فقط پلهها و مسیری شیبدار قابل رویت است که میتوان برای ورود به خانه بازی از آن پایین رفت. بخش اقامتی در معماری مدرن ویلا شامل یک نشیمن بزرگ با آشپزخانه، حمام، ایوان و شومینه در فضای باز و خانه درختی است که از طریق یک راهرو چوبی متصل به ایوان قابل دسترسی است. مواد طبیعی مانند سنگهای لاشه که دیوارها را می پوشاند و چوب در کف سازی، به یکپارچگی هر چه بیشتر میان معماری ویلا و طبیعت منجر شده است.

پیشنهاد میشود برای کسب اطلاعات بیشتر درباره معماری ویلا باغ، روی لینک کلیک نمایید.


طراحی مدرن ویلای The Lap Pool House، استودیوی معماری Aristides Dallas Architects، 2020

این خانه در منطقه تینوس یونان، با الهام از حفره ها و لبه صخره ها، از بستر طبیعی سایت همانند یک غار ساخته دست بشر بیرون میآید. در طراحی و اجرای ویلای مدرن The Lap Pool ورودی بنا در پشت ساختمان و درون یک شکاف در زمین قرار گرفته و حفره های مختلف در سقف اجازه میدهند تا نور و هوای تازه به داخل ساختمان وارد شود.

در کنار ادغام بنا با سایت، مهمترین ویژگی در طراحی و معماری ویلای The Lap Pool را میتوان نحوه ترکیب احجام با یکدیگر و با زمین دانست. بام در طراحی ویلا به صورت یک تخته بتنی منفرد از امتداد زمین بر روی ساختمان شکل گرفته و موجب شده است تا در صورت تماشای چشمانداز از بالا، حرکت چشم قطع نشود. سقف در معماری ویلا از یک طرف با زمین ترکیب میشود و در سمت دیگر به یک کنسول بزرگ تبدیل شده و بدین ترتیب در فضای میانی زیر دال، فضاهای مختلف بنا شکل میگیرند. این کنسول بتنی در معماری ویلای مدرن The Lap Pool که کاملا با فضای داخلی خانه مرتبط است، فضای نشیمن نیمه باز گسترده ای را فراهم میکند، که مناسبترین نقطه در طول تابستان را برای استراحت و استفاده از نسیم خنک به وجود میآورد.


نقطه اوج این ترکیب حجمی در طراحی ویلا را باید در جایی دانست که حجم خطی و بتنی استخر از درون شیب زمین و از زیر دال سقف به سمت بیرون حرکت کرده و پرسپکتیو بنا را به سمت افق هدایت میکند. آب موجود در استخر نیز در ترکیب با بافت سخت بتن به عنوان ترجمه‌ای از فعل و انفعالات بین عناصر متضاد موجود در طبیعت خودنمایی میکند.


پالت رنگ استفاده شده در طراحی ویلا از رنگ سنگها و ترکیب آن با بافت بتن پدیدار شده تا پروژه را به هدف نهایی آن که استتار در طبیعت و در عین حال برخورداری از یک حضور پویا در سایت است، برساند.


مطلب پیشنهادی: طراحی ویلای دوبلکس مدرن


طراحی معماری ویلاطراحی ویلای مدرن

طراحی و اجرای ویلای مدرن House in Monsaraz، استودیوی معماری Aires Mateus، 2018

در مواجهه با گستره‌های بی‌کران دریاچه آلکوا در کشور پرتغال، زمانی که از شمال یا غرب به سمت دریاچه حرکت کنیم، با پاسیو و چاه هایی سفید رنگ روبرو میشویم که در داخل سقفی بتنی در امتداد چشم انداز دریاچه قابل مشاهده هستند. معماری مدرن ویلا شامل یک خانه زیرزمینی و تماما ساخته شده از بتن است که در دامنه تپه حفر شده و سقف سبز آن با حرکت به سمت بیرون، تمام بنا را از دید مخفی کرده است. این سقف در طراحی ویلا در انتهای شرقی خانه با زبان منحصر بفرد معماری خود، در بیرونیترین قسمت، یک نیم گنبد را به وجود آورده است که تغییر آن در خلاف جهت تقعر حفرههای سفید رنگی است که در میانه سقف وجود دارند. در پناه این سقف بتنی منحنی، تراس در معماری ویلای مدرن، مشرف به دریاچه آلکوا شکل گرفته است. دو اتاق بزرگ، آشپزخانه و فضای نشیمن، از طریق پنجره‌های شیشه‌ای کشویی سرتاسری به این تراس سرپوشیده و چشم‌انداز پیش روی آن نگاه می‌کنند.


در طراحی ویلا یک راهروی مورب در سراسر پلان حرکت کرده و ساکنان را به اتاق‌خواب‌ها و حمام‌ها در قسمت انتهایی ویلا میرساند. این اتاق‌های زیرزمینی به پاسیو های مدور و رو به آسمان باز شده که نور طبیعی را به فضای داخلی وارد میکند. در طراحی ویلای مدرن برای تاکید هر چه بیشتر بر هماهنگی با رنگهای موجود در بستر سایت، اسکلت بتنی سقف و کف ها در معرض دید گذاشته شده و دیوارها نیز با پانلهای چوبی خام پوشیده شدهاند.


طراحی و معماری ویلاطراحی و معماری ویلا

طراحی و اجرای ویلای مدرن Subterranean، استودیوی معماری Tsolakis Architects، 2021

این پروژه، طراحی ویلایی خصوصی برای تعطیلات آخر است که در چندین سطح در یک شیب تند و در جزیره پاروس یونان طراحی و ساخته شده است. جهت گیری ویلا به سمت شرق بوده و به دلیل چیدمان پلهای احجام، تمام بخشهای آن دیدی مستقیم به مناظر طبیعی پیرامون دارد.

ایده اصلی در این پروژه ادغام طراحی و معماری ویلا با بستر و سایتی است که در آن واقع شده است. حجم‌های مختلف در ترکیب با قسمت‌های زیرزمینی ویلا و با مفهوم دربرگرفتن توپوگرافی صخره‌ای، در سایت جانمایی شدهاند. بنابراین قطعات تشکیل دهنده حجم نهایی در معماری مدرن ویلا یک مداخله ملایم در زمین ایجاد کرده و موجب تاکیدی دو چندان بر توپوگرافی آن میشوند.

ایده طراحی نما در معماری ویلای مدرن دارای محتوایی دوگانه است که هم به صورتهای معماری بومی منطقه اشاره دارد و هم به فرم هندسی صخرهها. ترکیب خطوط و احجام به کار رفته در نما، به تفسیر مجدد شکل صخره موجود پرداخته که به صورت استعاری به بخشهای گچی و سفید خانه تبدیل میشود و در نهایت با حفظ حس معماری سنتی منطقه، فرمی منحصر به فرد را طراحی و معماری ویلا ایجاد میکند.


مطلب پیشنهادی: طراحی مدرن شهرک ویلایی


معماری مدرن ویلاطراحی و اجرای ویلای مدرن

طراحی مدرن ویلای Subterranean، بر همزیستی عملکردهای چندگانه مجموعه تاکید دارد. اتاقهای خواب هم در بالاترین طبقه و هم در طبقه میانی قرار دارند، در حالی که فضای نشیمن میان آنها جانمایی شده است. استخرها نیز در فضای باز مقابل طبقات اول و دوم جانمایی شدهاند. راه پله های بیرونی با حرکت در کناره ها در معماری ویلا، باعث ایجاد ارتباط بین سطوح مختلف میشوند و ساکنان را به فضای مربوط به استخر راهنمایی میکنند.

نتیجه نهایی به دست آمده در طراحی و اجرای ویلای مدرن Subterranean، خانه ای است که بر انسجام فضاهای داخلی و خارجی تاکید دارد. ساخت آتریوم های داخلی، استفاده از پنجره های کشویی مدرن و همچنین استفاده از مصالح یکسان در داخل و خارج، موجب یکپارچگی در میان بخشهای مختلف آن شده است.

روشنایی مورد نیاز در داخلی ترین بخشهای بنا و فضاهایی که در زیرزمین قرار دارند، با ایجاد حفره هایی بر روی سطح زمین تامین میشود. این حفره ها نقش پاسیو را در طراحی ویلای مدرن Subterranean بر عهده داشته و موجب برخورداری قسمتهای داخلی از سایه روشنهای طبیعی و تهویه در طراحی ویلا دوبلکس میشود.

طراحی و معماری ویلاهای مدرن میتواند در جهتی حرکت کند که مانند یک آفتاب پرست به زمین چسبیده و به خانه ای مخفی برای ساکنانش تبدیل شود. همچنین معماری ویلا با ایده استفاده از توپوگرافی زمین، روشهای مخصوص به خود را در طراحی دارد که تقریبا میان اغلب پروژه های بررسی شده یکسان است. برای مثال استفاده از نورگیرهای سقفی و پاسیوها برای برخورداری فضاهای داخلی از نور و تهویه یکی از رایجترین اصول مورد استفاده در این رویکرد است.

ایده طراحی و اجرای ویلای مدرن در حالی که با توپوگرافی زمین ادغام شده و به نوعی در داخل آن قرار گرفته است را میتوان ایده های جسورانه در بازتعریفی مدرن از غارها و پناهگاههای اولیه انسانها دانست. هر چند که این روش به طور قطع رویکردی پایدار نیست، زیرا حفر زمین و پیشروی در عمق آن، زندگی گونه های مختلف گیاهی و جانوری را به خطر انداخته و تعادل اکوسیستم را بر هم میزند. با این وجود این رویکرد، وجود دارد و مورد استفاده نیز قرار میگیرد و حداقل می توانیم به لحاظ بصری آن را چشم نواز بدانیم.